Updates on Major Infrastructure Developments in Sihanoukville
With the aim of transforming Sihanoukville into a multi-purpose economic zone like Shenzhen, China, the Cambodian government has been undertaking many large infrastructure developments in the province. Some have been completed, others are under construction, and there are several more planned, with a summary below.
Phnom Penh-Sihanoukville Expressway
The construction of the Phnom Penh-Sihanoukville expressway is over 25% complete, as of August. Meanwhile, the impact resettlement is about 93.71% complete, and the Ministry of Economy and Finance plans to finish this work by September this year. (Read more)
Sihanoukville Deep Seaport Expansion
With cooperation between Japan and the Cambodian government, Sihanoukville is expanding its deep-sea port. Upon completion, the port will absorb up to 70% of the country’s exports and imports. The government will expand the port to be 13 metres deep in the first and second phases (from 2020 to 2025). From 2026 to 2028, the port will be expanded further to be 15 metres deep for the third and fourth phases. (Read more and more)
International Airport
In cooperation with the French company, Cambodia Airports, the government has been expanding the runway of Sihanouk international airport. Upon completion in 2021 and 2022, the airport will allow the three-row aircraft to land on a runway of up to 3,200 metres.
Cambodia Airports has also recently revealed its 20-year master plan. Phase I of the development plan covers mostly the exterior infrastructure, which will be implemented from 2020 to 2030, focusing on the extension of the runway from the current 2,500 metres to 3,300 metres, a new taxiway and aircraft stands, and a new passenger terminal.
For Phase II, up to the year 2040, Cambodia Airports plans to expand the terminal in addition to new ancillary facilities including the future enhancement of the runway and apron capacities. (Read more and more)
Provincial Road Development
The government has just completed the construction of 34 roads with a length of 82,574 metres, together with five new bridges, and three roundabouts in Sihanoukville. At present, the working team is installing drainage systems, paving sidewalks, cycling roads, planting trees, installing lights, security cameras, and so on. (Read more)
The government has also allocated US$100 million to construct 11 more roads (10% complete) and restore 11,087 metres of natural canals w(70% complete).
Sewage System
The provincial administration is also improving the beauty and hygiene of coastal areas. Those projects include the construction of two wastewater treatment plants, which are now 20% complete and are scheduled to be fully complete by the end of 2020. The administration is also building toilets and bathrooms at 15 locations along the beach from Victory Beach to Chumteav Mao Beach.
17-hectare Landfill
The responsible team has already completed the basic works such as demining and clearing the landscape for the 17-hectare landfill project. Located in Prey Nob district, the project cost US$5 million and is being implemented by Heng Sambath Import Export Company. Construction started on 1 July and will take 17 months to complete. (Read more)
Besides the aforementioned major projects, Sihanoukville still has many other developments in other sectors. Given these, Sihanoukville is considered as one of the provinces with the highest development potential in Cambodia.