US$21-million Ford Cambodia Assembly Plant in Pursat to Start Production in April
The construction of the Ford assembly plant in Pursat is approaching completion and set to begin production in April this year, according to the Pursat provincial administration on Sunday 9 January.
The US$21 million Ford assembly plant is an investment by RMA Automotive (Cambodia) Co., Ltd. with the plan announced in September 2021. (Read more)
The plant is being built on over 4 hectares of land in the Krakor Special Economic Zone in Savorn village, Sna Ansa commune, Krakor district, Pursat province.
The plant will assemble mainly the Ford Ranger and Ford Everest models, with plans to assemble a total of 4,500 vehicles in the first year to only meet the demand of the Cambodian market.