Four Regions in Kep Province Selected as Main Development Zones in 2021-2035 Masterplan
The draft of the Kep Tourism Development Masterplan for 2021-2035 is currently under discussion as four major areas have been selected as strategic development poles, including the old Kep town, Angkol beach area, the Phnom Voar zone, and offshore islands zone.
The draft master plan was discussed at a meeting on 29 September under the chairmanship of Minister of Tourism HE Thong Khon and Kep Governor Som Piseth.
The objective of this masterplan is to turn Kep into a tourist destination and encourage more investment to serve the tourism sector.
In addition to the four strategic poles, the masterplan also seeks to establish tourism innovation sides.
The draft masterplan is divided into 12 chapters, with the main goal of turning Kep into a high-level luxury eco-tourism destination competing within the region and the world.