Government commits to ending child labour in brick kilns by 2020
The royal government of Cambodia has committed to completely ending the use of child labour at brick kilns nationwide by 2020. The campaigns conducted to date to end child labour at brick kilns have nonetheless found that a lot of significant improvements have been made.
Mr Veng Heang, director at the Child Labour Department at Ministry of Labour and Vocational Training, said during his recent visits to inspect brick kilns sites that the ministry has committed set to absolutely ending the use of all forms of child labour at brick manufacturing factories by 2020.
The commitment to end child labour at brick kilns was made after the ministry launched regular intensive campaigns to inspect brick manufacturing sites and to educate owners and workers on the illegal use of child labour, Mr Heang was quoted as saying in a report by national news agency, AKP.
Mr Heang said that because factories are increasingly equipped with automated facilities to reduce on-site accidents to workers and increase productivity, it has pushed the brick kiln owners to no longer use child labour.
However, any brick factory found having child labour will be severely penalised without any excuse, Mr Heang warned.
Talking to Construction & Property Magazine recently, Mr Heang said that the ministry has been working hard to help provide education for poor children and has repatriated them from brick kilns leaving almost no one behind. Since 2008, more than 3,000 children have been repatriated from the kilns. (Read more)