According to an announcement by the Cambodian Ministry of Health, the Great Duke Hotel, formally known as the Intercontinental Hotel, will be used as an emergency hospital for treating Covid-19 patients.
The transformation of this central Phnom Penh hotel into a hospital was agreed by government ministries and the governor of Phnom Penh.
The purpose of establishing this hospital for Covid-19 treatment is to prepare a safe and reliable space to prevent the spread of the virus and to treat patients more effectively.
In the notification, the Ministry of Health also called on the public to remain calm, not to be afraid and to trust the government’s Covid-19 anti-retroviral measures.
By 17 March 2020, the number of confirmed positive Covid-19 cases in Cambodia had risen to 24 cases.