Government Orders Developer to Reassess Environmental Impact of New Artificial Beach Project in Kampot
The Kampot provincial administration has ordered the developer to reassess the environmental impact of a new artificial beach project in Kampot province. In the meantime, the sand dredging must be temporarily halted, waiting for the new environmental impact reassessment.
Kampot Governor HE Cheav Tay said that during the site inspection, the activities of digging canals for boats, and sand dredging could negatively affect the environment, especially the mangrove forest and other areas of biodiversity, due to the excessive excavation size and depth.
The administration hence ordered the developer to find a new digging method for the canal that has less impact on the environment. Meanwhile, the company also has to stop the sand dredging due to the unclear study.
“However, the other overall works proceed smoothly. As of today, it is about 60 to 70% complete. We also ask the developer to accelerate the process so that it can serve the tourists as soon as possible,” he said.
The 234-hectare artificial beach project is located on Meas Techo Sen Beach Resort in Toteung Tngay Village and Kep Thmey Village, Boeung Touk Commune, Teuk Chhou District, which is currently developed by IGB Cambodia Co Ltd. (Read more)