Ground Broken on New Road Connecting Three Communes in Kampong Cham Province
The Kampong Cham provincial administration has officially broken ground on the new 27km DBST road connecting three main communes in Kang Meas district, Kampong Cham province.
The road starts from Beong Trav village in Sour Kong commune, passing through Reay Pay commune, then ends at the Anlong Kokir Bridge in Preaek Koy commune, Kang Meas district.
The project is expected to cost approximately US$3 million, funded by World Bank and the government budget.
Kampong Cham Governor Un Chanda said that this road will benefit the people of the three communes as they can save a lot of time when transporting the agricultural products.