Gov’t spends over US$1bn to build small-scale infrastructures in 2022
In 2022, sub-national administrations will receive more than US$1 billion to build micro-infrastructure and implement more than 2,000 social services projects.
Minister of Interior Samdech Sar Kheng said during the official meeting on 22 February, in the last five years (2018-2022), the transfer of the national budget to the sub-national administration has increased by 2.7 times, from US$416 million in 2018 to US$1116 million a year.
By 2022, nearly 60 functions had been transferred to the sub-national administration. More than 800 administrative services have been handed over and delegated to the sub-national administration to provide services to the people through the port mechanism—single entry and exit.
With the transfer of funds associated with this function, the sub-national administration builds micro-infrastructure projects. It implements more than 2,000 social service projects each year to meet local needs for poverty reduction.
In 2022, the OWSO of the capital province provided 695,205 administrative services and received a total revenue of US$28,212,492.