Indonesia Stock Exchange Collapses
The collapse of a mezzanine walkway at the Jakarta stock exchange building in Indonesia injured over 75 people in January, though no fatalities were reported.
The exchange was constructed in the late 1990s as part of a two tower complex, and the incident created a rush to evacuate the building amid fears of a bomb. That cause was ruled out by authorities with the majority of the victims being local university students.
However it was not immediately clear what caused the accident at the tower in Sudirman district, which was the also the target of terrorists in 2000.
“Material degradation could be the cause,” Iswandi Imran, a construction expert, told local TV. “It could be corrosion or anything which slowly degrades the strength of the structure so it cannot take the weight any longer. But all that has to be investigated.”