Japanese-backed sewerage system development project to begin construction in 2020
The first sewerage system development project in Phnom Penh backed by the Japanese government is set to begin construction in late 2020 following the grant agreement signing on 01 November.
The US$27 million project is funded by the government of Japan, through the Japan International Cooperation Agency (JICA), and which will see construction of a wastewater treatment plant in Cheung Aek Lake with the capacity to convert 5,000 cubic metres wastewater per day.
According to JICA, the grant agreement was signed by H.E Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister, Minister of Economy and Finance and Mr Sugano Yuichi, Chief Representative of JICA Cambodia Office, at the Ministry of Economy and Finance.
The facility will treat the wastewater before discharging it into the river through the wastewater treatment plant with a 2000m long and 500mm diameter sewer pipe from Boeung Trabek pumping station. Construction would take around 32 months, JICA said.
While citing that this is the first sewerage system development project in Phnom Penh, JICA said that this project will also provide technical training and soft skills to strengthen the capacity of local staff in the operation and maintenance of the wastewater treatment plant as well as financial management.
The initial agreement was put in place in April as authorities have been working on determining the border markers to prepare for the start of construction on around about 16 hectares of land. (Read more)