Japan Mulls Investing in Cashew-to-Energy Processing Plant in Cambodia
A Japanese company has expressed interest in establishing a factory that processes cashew nuts and cashew nut shells into fuel in Cambodia, according to a meeting between the Minister of Agriculture and Forestry and the CEO of Top Planning Japan Co., LTD on 7 February.
HE Dith Tina, Minister of Agriculture, Forestry and Fisheries, said that this Japanese company plans to set up a factory in Cambodia to process cashew nuts for the world market and process cashew shells into fuel.
“Processing cashew nuts into fuel is a high-potential project. However, the company should study more about the possibility of processing into food products or agricultural fertilisers while Cambodia needs fertiliser,” he added.
The intention of establishing this factory is to strengthen the cooperation between the company and the ministry and to increase Cambodia’s cashew nuts export market.