A Japanese-standard water supply system in Reang Khvav community of Phnom Oral Wildlife Sanctuary in Pursat Province has been officially inaugurated.
The inauguration ceremony was held on 25 March 2022, presided over by Pursat Provincial Governor HE Cheav Tay and Secretary of the Embassy of Japan in Cambodia Kuribayashi Takanori.
Built under a Japanese grant aid of over US$100,000, the network will help villagers to have better access to clean water.
HE Cheav Tay said that with this water supply, people in the community especially students will save time to study as they do not have to transport water from a distance for usage anymore.
The Raing Khav water supply network funding came under the KUSANONE project, a Japanese charity project aiming to reconstruct and develop Cambodia at the grassroots level. Over 30 years since 1991, Japan has provided over US$65 million to implement 668 KUSANONE projects.