Kampong Thom-kampong Chhnang Bypass to Officially Open on April
The bypass road No. 50C connecting the provinces of Kampong Thom and Kampong Chhnang is currently 85 percent complete and is scheduled to officially open for public use by this coming Khmer New Year to help improve transportation links between the two provinces.
Road No. 50C is a 53km gravel road connecting Sroyov sub-district, Steung Saen district of Kampong Thom Province to Jronok sub-district, Kampong Leaeng district of Kampong Chhang province.
“This is a very important road, especially for the citizens of Kampong Thom and Kampong Chhang provinces. It is a bypass which can save their time as well as the cost of travelling,” said H.E. Sun Chanthol, Senior Minister, Minister of Public Works and Transport during his inspection of the construction on 19 March.