សម្ដេចហ៊ុន សែន​៖ ទោះមាន​បញ្ហាកូវីដ ១៩ អាជីវកម្មលក់ផ្ទះទិញផ្ទះនៅតែបន្តដដែល
ទោះបីជាបញ្ហាជំងឺកូវីដ ១៩ បានបង្កនូវផលប៉ះពាល់ដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែអាជីវកម្មអចលនទ្រព្យដំណើរការធម្មតា ហើយលំនៅដ្ឋានបែប shophouse កំពុងតែពេញនិយមសំរាប់ការធ្វើអាជីវកម្ម នាពេលបច្ចុប្បន្ន។ នេះ​បើ​យោង​តាមផេក​ហ្វេសប៊ុក​ផ្លូវ​ការ​របស់​សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន កាលពីព្រឹក​ថ្ងៃ ៣០ មិថុនា ២០២០​នេះ។
​សម្ដេចក៏​ធា្លប់​បាន​ថ្លែង​ក្នុង​ពេលចុះពិនិត្យការដ្ឋានសាងសង់អាកាសយានដ្ឋានភ្នំពេញថ្មីថា ថ្វីបើ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​គេ​ព្យាករអវិជ្ជមាន​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២០​ ក៏​ដោយ​ក៏​ការដ្ឋាន​មួយ​ចំនួន​របស់​ ក្រុមហ៊ុនដូច​ជា ក្រុម​ហ៊ុន ប៉េង​ ហួត​ ក្រុម​ហ៊ុន​ ជីប​ ម៉ុង​​​ នៅ​តែ​បន្ត​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់​ទាំង​អស់។​ រី​ឯ ការ​ទិញ​លក់​ផ្ទះ​វិញ នៅ​តែ​បន្ត​ជា​ធម្មតា​ ទោះ​បី​ជា​មិន​សូវ​ដាច់​ច្រើន​ដូច​ពីមុន​ក៏ដោយ។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ដែរ ឧកញ៉ា នួន ឫទ្ធី អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Khmer Appraisal Foundation (KFA) ក៏​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​អ្នក​ដែលមានលទ្ធភាព​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ​បន្តវិនិយោគ​លើ​វិស័យ​នេះ​ ខណៈ​កំឡុង​ពេលនេះ​ គឺជាពេល​ដ៏​ល្អបំផុតសម្រាប់វិនិយោគ ដោយ​សារ​តែ​​តម្លៃ​នៅ​សមរម្យ​ល្អ​ ចំណែក​ឯ​ការ​លក់​ចេញវិញ​នឹងចំណេញ​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ បន្ទាប់ពី​ស្ថានភាព​កូវីដ ១៩​ គ្រាន់បើ​ឡើងវិញ។ (អាន​បន្ថែម​)​​
បន្ថែមពីនេះ​ លំនៅឋានបែប shophouse (អាជីវកម្ម​នៅ​ផ្ទះ​) ក៏​កំពុងតែពេញនិយម នាពេលបច្ចុប្បន្នផងដែរ។ យោង​តាម​របាយ​ការណ៍​ ទីភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យអន្តរជាតិ CBRE Cambodia សម្រាប់​ត្រីមាសទី​១ ឆ្នាំ​ ២០២០ តម្លៃលក់​សម្រាប់​ លំនៅឋានបែប shophouse កើន​ឡើង​ប្រមាណ ៣,៩%  បើធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​ ២០១៩។
ទីភ្នាក់ងារដដែល​នេះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​ ផលអវិជ្ជមានទៅលើទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជា ហាក់ដូចជាមិនសូវធ្ងន់ធ្ងរទេសម្រាប់ត្រីមាសទី១ ប៉ុន្តែ​អាច​នឹងរងសម្ពាធអវិជ្ជមានយ៉ាងខ្លាំង ចាប់ពីត្រីមាសទី២ តទៅ បើការរាតត្បាតនេះនៅតែបន្ត។
យ៉ាងណាមិញ ភ្នាក់ងារ​នេះ​ក៏បានព្យាករថាស្ថានភាព ទីផ្សារអាចនឹងស្ទុះងើបឡើងវិញនៅចុងឆ្នាំ ២០២០ ឬដើមឆ្នាំ ២០២១ ប្រសិន​បើ​ស្ថាន​ភាព​កូវីដ​ ១៩​ ប្រសើរ​ឡើង​វិញ៕ (អាន​បន្ថែម​)