កម្ពុជាជំរុញការកែទម្រង់ច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត តាមរយៈសិក្ខាសាលាស្តីពីការវាយតម្លៃលើផលប៉ះពាល់ (RIA) និងការអនុវត្តបទដ្ឋានគតិយុត្តល្អ (GRP)
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត ដឹកនាំសិក្ខាសាលាថ្នាក់ជាតិដោយមានការចូលរួមពីតំណាងស្ថានទូតអង់គ្លេស និងមន្ត្រីជំនាញអន្តរជាតិ ដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពច្បាប់ និងបរិយាកាសវិនិយោគ
រាជធានីភ្នំពេញ៖ ការកែទម្រង់ប្រព័ន្ធច្បាប់ និងការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនៃការរៀបចំលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត បានឈានដល់ជំហានកសាងសមត្ថភាពយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងគោលដៅបង្កើតបរិយាកាសធុរកិច្ចច្បាស់លាស់ និងពង្រឹងការគ្រប់គ្រងរដ្ឋបាលសាធារណៈ។ នាថ្ងៃទី២៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីបានរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី «ការវាយតម្លៃលើផលប៉ះពាល់នៃលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត និងការអនុវត្តលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត» ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម វង្សី វិស្សុត ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ និងជារដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី។ កម្មវិធីនេះមានការចូលរួមពី លោកស្រី Abigail Fryer តំណាងស្ថានទូតអង់គ្លេសប្រចាំកម្ពុជា ព្រមទាំងតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័ន សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាអ្នកច្បាប់ ក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងវប្បធម៌ គណៈកម្មាធិការដឹកនាំការកែទម្រង់ច្បាប់ គណៈកម្មការភាសាវិទ្យាខ្មែរ និងមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធ។
នៅក្នុងអង្គសិក្ខាសាលា វាគ្មិនជំនាញដែលជាទីប្រឹក្សាអន្តរជាតិ និងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ផ្នែកកំណែទម្រង់បញ្ញត្តិកម្មមកពីចក្រភពអង់គ្លេស រួមជាមួយតំណាងក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងវប្បធម៌ បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងការណែនាំបច្ចេកទេសយ៉ាងស៊ីជម្រៅជូនដល់សិក្ខាកាមតំណាងក្រសួង-ស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល។ ការពិភាក្សាបានផ្តោតលើការរៀបចំរបាយការណ៍វាយតម្លៃលើផលប៉ះពាល់នៃលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្ត ឬ RIA និងការអនុវត្តបទដ្ឋានគតិយុត្តល្អ (Good Practice Regulation – GRP) ដើម្បីធានាថា រាល់ការតាក់តែងច្បាប់ និងបទប្បញ្ញត្តិនានា ត្រូវបានធ្វើឡើងដោយផ្អែកលើការវិភាគបែបវិទ្យាសាស្ត្រ និងការពិគ្រោះយោបល់គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។
ការចូលរួមយ៉ាងសកម្មរបស់តំណាងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ព្រមទាំងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ស្តែងឱ្យឃើញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នាក្នុងការអនុវត្តយន្តការ RIA និង GRP ឱ្យមានឯកភាព និងតម្លាភាពនៅទូទាំងរាជរដ្ឋាភិបាល។ ការពិនិត្យ និងវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់ជាមុន នឹងជួយកាត់បន្ថយបន្ទុកស្មុគស្មាញ និងចំណាយមិនចាំបាច់សម្រាប់វិស័យឯកជន លុបបំបាត់ភាពត្រួតស៊ីគ្នានៃសមត្ថកិច្ចស្ថាប័ន ព្រមទាំងលើកកម្ពស់ទំនុកចិត្តរបស់អ្នកវិនិយោគមកលើប្រព័ន្ធច្បាប់កម្ពុជា។
សូមជម្រាបថា ការរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី RIA និង GRP នៅទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី គឺជាអន្តរាគមន៍យុទ្ធសាស្ត្រដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញរបៀបវារៈកែទម្រង់ច្បាប់ និងស្ថាប័ននៅកម្ពុជា។ ការពង្រឹងគុណភាពនៃលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តតាមរយៈការវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់ជាក់ស្តែង មិនត្រឹមតែជួយការពារផលប្រយោជន៍សាធារណៈប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងជាគ្រឹះយ៉ាងរឹងមាំក្នុងការបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែងសេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។