នៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏គួរឱ្យរំភើបសម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាកំពុងពិនិត្យ និងពិភាក្សលើសំណើសុំចុះបញ្ជីគម្រោងវិនិយោគថ្មីមានលក្ខណៈ សម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ចំនួន ១២គម្រោង រួមជាមួយនឹងគម្រោងបន្ថែមមុខសញ្ញាផលិតកម្មចំនួន ១គម្រោង ដែលមានទុនវិនិយោគសរុបប្រមាណ ១០៤លានដុល្លារ។
កិច្ចប្រជុំដ៏សំខាន់នេះ ធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមការដឹកនាំរបស់ ឯកឧត្តម ជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជា។
គម្រោងថ្មីទាំងនេះ គ្រោងនឹងបង្កើតការងារប្រមាណ ៤.៤០០ នៅទូទាំងវិស័យឧស្សាហកម្មចម្រុះ ដែលនេះជាការបង្ហាញពីសក្តានុពលដ៏សម្បូរបែបរបស់កម្ពុជា។
គោលដៅ​នៃ​ការ​វិនិយោគ​ទាំងនេះមាន​ចាប់ពី​ការ​កែច្នៃ​ឈើ​ដែល​ដាំដុះ​ក្នុង​ស្រុក​រហូត​ដល់​ការ​ផលិត​ឧបករណ៍​បំភ្លឺ​អគ្គិសនី និង​ឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់​ក្នុងផ្ទះ។ ការបណ្តាក់ទុនបន្ថែមរួមមានការផលិតចង្កៀងតុបតែង អំពូលភ្លើង ឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិក និងគ្រឿងបន្លាស់ ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះដែក និងផលិតផលក្រដាស។
ជាការកត់សម្គាល់ ទេសភាពនៃការវិនិយោគត្រូវបានពង្រឹងបន្ថែមជាមួយនឹងផែនការសម្រាប់សេវាកម្មបោកអ៊ុត គម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានគោលបំណងបង្កើតមន្ទីរពេទ្យទំនើប និងពហុព្យាបាលដែលមានគ្រែចំនួន ៨០ និងគម្រោងទេសចរណ៍ដែលមានរមណីយដ្ឋានចម្រុះ។
គួរបញ្ជាក់ថា គម្រោងទាំងអស់ខាងលើ គ្រោងនឹងបោះទីតាំងនៅទូទាំងខេត្តសំខាន់ៗមួយចំនួន រួមមានរាជធានីភ្នំពេញ តាកែវ កំពង់ស្ពឺ ត្បូងឃ្មុំ ព្រះសីហនុ និងស្ទឹងត្រែង ដែលនេះជាការបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការលើកកម្ពស់ឱកាសសេដ្ឋកិច្ចនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
ដោយសារប្រទេសកម្ពុជាបន្តទាក់ទាញការវិនិយោគពីបរទេសយ៉ាងច្រើន លំហូរការងារ និងសេវាកម្មដែលរំពឹងទុកនឹងពង្រឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះសេដ្ឋកិច្ចរបស់ខ្លួន និងលើកកម្ពស់គុណភាពជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងស្រុក។