ការ​ធ្លាក់​ចុះ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​ប៉ះ​ពាល់​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍ ខណៈ​កម្ពុជា​មើល​ឃើញ​ពី​កំណើនទេសចរណ៍ចិន
ការថយចុះនៃភ្ញៀវទេសចរចិនបានជះឥទ្ធិពលដល់សេដ្ឋកិច្ចអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលរារាំងផែនការស្តារសេដ្ឋកិច្ច Covid របស់ប្រទេសទាំងនេះ។ ការស្ទុះងើបសេដ្ឋកិច្ចយឺតជាងការរំពឹងទុកនៅក្នុងប្រទេសចិន បានធ្វើឱ្យប្រជាជនរបស់ខ្លួនកាន់តែស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការចំណាយប្រាក់លើការធ្វើដំណើរទៅក្រៅស្រុក។ ទិន្នន័យផ្លូវការដែលចងក្រងដោយសារព័ត៌មាន Bloomberg News បង្ហាញថា ការមកដល់របស់ជនជាតិចិននៅក្នុងបណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍ចំនួន៥ មានការប្រែប្រួលចន្លោះពី ១៤% ទៅ ៣៩% នៅក្នុងខែឧសភា បើធៀបទៅនឹងតួលេខកាលពីមុនការរាតត្បាតឆ្នាំ ២០១៩។
ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់ ដូចជាថៃ​ដែល​គេ​ស្គាល់​ថាជាប្រទេស​ពឹង​ផ្អែកជាចម្បង​លើ​វិស័យ​ទេសចរណ៍ ​កំពុង​មើល​ឃើញ​ពី​ការ​ស្ទុះ​ងើប​ឡើង​វិញ​នៃ​តម្រូវ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​បន្ទាប់​ពី​ជំងឺ​រាតត្បាត។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ការមកដល់របស់ភ្ញៀវចិនត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងធ្លាក់ចុះតិចជាងគោលដៅចំនួន ៧លាននាក់សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៣ យ៉ាងហោចណាស់ពីរលាននាក់។ កោះបាលី ដែលជាគោលដៅវិស្សមកាលដ៏ពេញនិយមនៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី បានជួបប្រទះការធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងនៃតម្រូវការសម្រាប់សណ្ឋាគារប្រណីតក្នុងអំឡុងពេលខែមករា ដល់ខែឧសភា នៃឆ្នាំ២០២៣នេះ ដែលភាគច្រើនដោយសារតែការធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងនៃភ្ញៀវទេសចរចិន។ ប្រទេសសិង្ហបុរីដែលជាប្រទេសមួយល្បីថាមានការរីកចម្រើនខ្លាំងលើវិស័យទេសចរណ៍ក្រោយវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច ក៏បានឃើញចំនួនដ៏គួរឱ្យខកចិត្តនេះផងដែរ ជាមួយនឹងការមកដល់របស់ភ្ញៀវទេសចរចិនចាប់ពីខែមករា ដល់ខែឧសភា មានចំនួនសរុបត្រឹមតែ ៣១០.៩០១ ធៀបនឹង ១, ៥៥ លាននាក់ក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ ២០១៩។
ការធ្លាក់ចុះនៃភ្ញៀវទេសចរចិននេះ បង្ហាញថា ការស្ទុះងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍សម្រាប់ឆ្នាំនេះ អាចនឹងមានដំណើរការយឺតជាងមុន។ គោលនយោបាយរូបិយវត្ថុកាន់តែតឹងតែងជាសាកល និងសន្ទុះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងធ្លាក់ចុះរបស់ប្រទេសចិន រួមចំណែកដល់ចក្ខុវិស័យកំណើនធ្លាក់ចុះសម្រាប់តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។
ខណៈពេលដែលប្រទេសមួយចំនួនដូចជាប្រទេសថៃ ឥណ្ឌូនេស៊ី និងសិង្ហបុរីបានជួបប្រទះនឹងការធ្លាក់ចុះនៃចំនួនអ្នកទេសចរចិន ប្រទេសកម្ពុជាបែរជាមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃភ្ញៀវមកពីប្រទេសចិន។ ក្រសួងទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា ព្យាករថានឹងមានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៃភ្ញៀវទេសចរចិន ដោយកំណត់គោលដៅភ្ញៀវទេសចរចិនរហូតដល់ ១លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ ២០១៣ បើធៀបនឹងត្រឹមតែ ១០៦.៨៧៥ នាក់ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ (ទិន្នន័យចេញផ្សាយដោយក្រសួងទេសចរណ៍ខែកុម្ភៈ២០២៣)។ ការកើនឡើងដែលរំពឹងទុកនេះអាចបណ្តាលមកពីកត្តាជាច្រើន។
ទីមួយ កម្ពុជាបានបន្តការហោះហើរត្រង់ពីប្រទេសចិនឡើងវិញជាបណ្តើរៗ បន្ទាប់ពីការធ្វើឱ្យប្រសើរនៃយុទ្ធសាស្រ្តប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩ របស់ចិន។ ការបន្តជើងហោះហើរត្រង់នេះ បានជួយសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររវាងប្រទេសទាំងពីរកាន់តែងាយស្រួល និងបានរួមចំណែកដល់ចំនួនភ្ញៀវទេសចរចិនដែលមកទស្សនាកម្ពុជា។ យោងតាមក្រសួងទេសចរណ៍បានឱ្យដឹងថា នាពេលបច្ចុប្បន្ន អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិខេត្តសៀមរាប មានជើងហោះហើរជាមធ្យម ២៥០ ជើងក្នុងមួយសប្តាហ៍ និងជាមធ្យមចន្លោះពី ១.៧០០ -១.៨០០ ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិក្នុងមួយថ្ងៃ។
ទី​ពីរ មហាសំណង់​បុរាណ​​ដ៏​ល្បីល្បាញ​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប​ជា​កន្លែង​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​យ៉ាង​ខ្លាំង។ ក្រសួងទេសចរណ៍រំពឹងថា ជិត ៣០ភាគរយ នៃភ្ញៀវទេសចរណ៍ចិនដែលបានគ្រោងទុកក្នុងឆ្នាំ២០២៣ នឹងមកទស្សនាឧទ្យានជាតិអង្គរ។ ចំនួនភ្ញៀវទេសចរចិនទាបក្នុងឆ្នាំ២០២២ បង្ហាញពីសក្តានុពលសម្រាប់កំណើនទេសចរណ៍ដែលនឹងមានការកើនឡើងនៅឆ្នាំនេះ និងឆ្នាំបន្ទាប់។
លើសពីនេះ ការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជាក្នុងការធ្វើពិពិធកម្មទីផ្សារគោលដៅរបស់ខ្លួន និងកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកតែលើភ្ញៀវទេសចរចិន បានទទួលជោគជ័យ។ តាមរយៈការទាក់ទាញភ្ញៀវមកពីប្រទេសជាច្រើន កម្ពុជាអាចកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃការថយចុះនៃភ្ញៀវទេសចរចិនមកលើឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍របស់ខ្លួន។
ការប៉ាន់ប្រមាណជាផ្លូវការសម្រាប់ចំនួនភ្ញៀវអន្តរជាតិមកកាន់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៣ មានចំនួន ៤លាននាក់ ក្នុងនោះពី ០,៨-១,០ លាននាក់ដែលរំពឹងថានឹងមកពីប្រទេសចិនដីគោក នេះបើយោងតាមឯកឧត្តម តុប សុភ័គ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍កាសែតភ្នំពេញបុស្តិ៍កាលពីខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៣
ខណៈពេលដែលបណ្តាប្រទេសអាស៊ីអាគ្នេយ៍បន្តប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាក្នុងការស្ដារឡើងវិញនូវវិស័យទេសចរណ៍របស់ពួកគេ ដោយសារចំនួនភ្ញៀវទេសចរចិនធ្លាក់ចុះ យុទ្ធសាស្ត្រ និងគោលដៅទាក់ទាញរបស់កម្ពុជាបានរួមចំណែកដល់កំណើនវិជ្ជមានរបស់ខ្លួនក្នុងវិស័យនេះ៕
រយៈពេល២ខែ កម្ពុជាលក់សំបុត្រទេសចរណ៍បានជាង ១៣,៥៥លានដុល្លារ
ក្នុងរយៈពេល២ខែ (មករា-កុម្ភៈ) ដើមឆ្នាំ២០២៥ ប្រទេសកម្ពុជាប្រមូលចំណូលបាន ១៣.៥៥០.២៥១ដុល្លារ ពីការលក់សំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ, ប្រាសាទកោះកែរ, ប្រាសាទបេងមាលា, ភ្នំក្បាលស្ពាន និងការជិះទូកកម្សាន្ត។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍ចេញផ្សាយដោយគ្រឹះស្ថានអង្គរនៅថ្ងៃទី០១ ខែមិនា ឆ្នាំ២០២៥។ របាយការណ៍ខាងលើបានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល ២ខែដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជាមានភ្ញៀវទេសចរបរទេសចំនួន ២៧៩.៦០៤នាក់ បានទិញបណ្ណចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ បើគិតជាទឹកប្រាក់មានចំនួនសរុប ១៣.១៦៧.៧៧៨ដុល្លារ កើន១៧,២១% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២៤។ ក្រៅពីចំណូលបានពីការលក់សំបុត្រចូលទស្សនាអង្គរ គ្រឹះស្ថានអង្គរក៏បានរកចំណូលបន្ថែមពីការលក់សំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានផ្សេងៗទៀត រួមមាន៖ ប្រាសាទកោះកែរ, ប្រាសាទបេងមាលា, ភ្នំក្បាលស្ពាន និងការជិះទូក ដែលទទួលបានចំនួនសរុប ៣៨២.៤៧៣ដុល្លារ។ ដើម្បីបង្កើនបទពិសោធន៍ថ្មីដល់ភ្ញៀវទេចរអន្តរជាតិ គ្រឹះស្ថានអង្គរបានដាក់ដំណើរការការលក់សំបុត្រ និងត្រួតពិនិត្យសំបុត្រចូលទស្សនារមណីយដ្ឋានអង្គរ តាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្នុងគោលបំណងជួយសម្រួលដល់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ និងជាការទាក់ទាញទេសចរទាំងអស់ពីជុំវិញពិភពលោក។ (អានបន្ថែម) ជាងនេះទៅទៀត រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចផ្តល់ជូននូវការបញ្ចុះតម្លៃលើសេវា eVisa សម្រាប់អ្នកដំណើរអន្តរជាតិដែលមកកម្ពុជាទាំងអស់ ចាប់ពីខែមករា ឆ្នាំ២០២៥។ (អានបន្ថែម) ក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែដើម្បីបង្ករភាពងាយស្រួលដល់ភ្ញៀវទេសចរបរទេសទាំងអស់ដែលចូលទស្សនាប្រាសាទអង្គរ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្រេចធ្វើកំណែទម្រង់សំខាន់ៗចំនួនប្រាំមួយ លើនិតិវិធីនៃការលក់ និងការត្រួតពិនិត្យសំបុត្រចូលទស្សនាអង្គរផងដែរ។ (អានបន្ថែម) - Video Advertisement -
កម្ពុជា-ជប៉ុន សហការគ្នាបង្កើតកន្លែងកែច្នៃសំណល់សង្គ្រាមទៅជាវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍
ស្ថិតក្នុងចលនានៃការបំផុសគំនិតក្នុងគោលបំណងប្រែក្លាយសំណល់សង្រ្គាមទៅជានិមិត្តសញ្ញានៃក្តីសង្ឃឹម កម្ពុជាបានចាប់ដៃជាមួយ ជប៉ុនដើម្បីបង្កើតកន្លែងកែច្នៃសំណល់សល់ពីសង្គ្រាមដែលជាការត្រួសត្រាយសម្រាប់សិប្បកម្មវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ដែលមិនអាចបំភ្លេចបាន។ គំនិតផ្តួចផ្ដើមនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងរវាងមជ្ឈមណ្ឌលសកម្មភាពកំចាត់មីនកម្ពុជា (ស៊ីម៉ាក់) និងជប៉ុន On The Road នៅថ្ងៃទី២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥។ ឯកឧត្តម ហេង រតនា ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកស៊ីម៉ាក់ បានឱ្យដឹងថា អង្គភាពទាំងពីរបានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាដ៏សំខាន់មួយដែលនឹងជួយសម្រួលដល់គម្រោងផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាដែលផ្តោតលើការកែច្នៃសំណល់ប្លាស្ទិក និងដែកពីគ្រាប់បែកសង្គ្រាម។ គម្រោងច្នៃប្រឌិតថ្មីនេះ មានគោលបំណងបំប្លែងអ្វីដែលធ្លាប់ជាប្រភពនៃការបំផ្លិចបំផ្លាញ ទៅជាការរំលឹកដឹងគុណដល់សុខសន្តិភាពវិញម្តង។ ក្រោមកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ CMAC គ្រោងនឹងបង្កើតសិក្ខាសាលាឯកទេសមួយ ដើម្បីបង្ហាញពីសម្ភារៈកែច្នៃទាំងនេះឡើងវិញ។ ជាងនេះទៅទៀត សិប្បករកម្ពុជានឹងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលដោយដៃពីវិចិត្រករជប៉ុនដែលមានបទពិសោធន៍ ពង្រឹងជំនាញរបស់ពួកគេ និងធានាបាននូវផលិតកម្មគុណភាពខ្ពស់។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះមិនត្រឹមតែផ្តោតលើការបង្កើតវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ប្លែកៗប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃសិប្បកម្មក្នុងស្រុក និងនិរន្តរភាពផងដែរ។ គម្រោងនេះត្រូវបានគេរំពឹងយ៉ាងមុតមាំថា នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីឱកាសការងារក្នុងការផលិត និងលក់វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ទាំងនេះ ជាពិសេសសម្រាប់ជនពិការ។ ផលិតផលសម្រេចនឹងត្រូវដាក់តាំងបង្ហាញនៅសារមន្ទីសន្តិភាពតេជោក្នុងខេត្តសៀមរាប និងដាក់តាំងលក់នៅតាមទីផ្សារនានាទូទាំងប្រទេសជប៉ុន ដែលអាចឱ្យទស្សនិកជនកាន់តែពេញចិត្តចំពោះវត្ថុបុរាណដ៏មានអត្ថន័យទាំងនេះ ដែលជាស្ពានឆ្លងកាត់អតីតកាល និងបច្ចុប្បន្នកាល។ កិច្ចសហការនេះមិនត្រឹមតែឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះនិរន្តរភាពបរិស្ថានប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងឈរជាសក្ខីភាពនៃអំណាចនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិក្នុងការជំរុញការព្យាបាល និងការផ្សះផ្សា។ នៅពេលដែលប្រទេសកម្ពុជា និងជប៉ុនចាប់ផ្តើមដំណើរឆ្ពោះទៅរកភាពច្នៃប្រឌិតនេះ ពួកគេត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់អនាគត ដែលបន្ទុកអតីតកាលបានប្រែក្លាយទៅជានិមិត្តសញ្ញានៃសន្តិភាព និងភាពធន់។ - Video Advertisement -