ពីអ្នក​ផ្គត់ផ្គង់ទៅអ​្នក​ផលិត៖ ទស្សនៈវិស័យអ្នកដឹកនាំទីផ្សារ
សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន ម៉េង ឡេង​អ៊ីវ ខូ​អិ​ល​ធី​ឌី សមាហរណកម្ម​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុង​តំបន់​នឹង​មិនមាន​ឥទ្ធិពល​សំខាន់​ណាមួយ​លើ​អាជីវកម្ម​នោះទេ។ ជាក្រុមហ៊ុនជំនាញនាំមុខគេក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាក្នុង​ការផ្គត់ផ្គង់​ឧបករណ៍អគ្គិសនី ឧបករណ៍​កសិកម្ម និង​សម្ភារ​វិស្វកម្ម​ប្រកបដោយ​គុណភាព ដែលបច្ចុប្បន្ន​ធ្វើការ​ចែកចាយ​ផ្តាច់មុខ​នូវ​ផលិតផល​ជាង ១០ ម៉ាក និង​ចែកចាយ​មិន​ផ្តាច់មុខ ៥ ម៉ាក បន្ទាប់ពី​ក្រុមហ៊ុន​បាន​បើក​ដំណើរការ​ដំបូង​កាលពី​ជាង ២០ឆ្នាំមុន។ នៅក្នុង​បរិយាកាស​ប្រកួតប្រជែង​កាន់តែ​ច្រើនឡើង​នាពេល​បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុន​មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​ក្នុងការ​ផ្លាស់ប្តូរ​ខ្លួន​ពី​អ្នក​ចែកចាយ​ទៅជា​អ្នក​ផលិត​ដំបូង​គេ​នូវ​ផលិតផល​ដែល​ខ្លួន​ចែកចាយ​នៅលើ​ទីផ្សារ​កម្ពុជា។
លោក ម៉េង រស្មី នាយក​ក្រុមហ៊ុន ម៉េង ឡេង​អ៊ីវ ខូ​អិ​ល​ធី​ឌី បានបង្ហាញ​អំពី​របៀប​ដែល​ក្រុមហ៊ុន​លោក​ត្រៀមខ្លួន​ដើម្បី​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​អាជីវកម្ម​របស់ខ្លួន ព្រមទាំង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នៃ​សហគមន៍​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន​នៅក្នុង​បទ​សម្ភាស​មួយ​​ដូចខាងក្រោមជាមួយ​ទស្សនា​វ​ដ្តី​សំណង់ និង​អចលនទ្រព្យ៖
សំណួរ៖ បច្ចុប្បន្ន​អ្នកផ្គត់ផ្គង់​កាន់​តែមាន​ច្រើន ហើយ​ក៏មាន​ផលិតផល​ច្រើនឡើង​នៅលើ​ទីផ្សារ​ផងដែរ ដូចនេះ​តើ​លោក​បានធ្វើឱ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​មធ្យោបាយ និង​ធនធាន​របស់លោក ដើម្បី​ដោះស្រាយ​ជាមួយនឹង​បញ្ហា​ប្រឈម​នេះ​ឬ​នៅ ហើយ​តើ​មានការ​ស្មាន​ទុកជាមុន​នូវ​ផលប៉ះពាល់​នៃ​សមាហរណកម្ម​តំបន់​យ៉ាងណាដែរ?
ចម្លើយ៖ នៅក្នុង​ឆ្នាំនេះ យើង​បានជ្រើសរើស​ធនធានមនុស្ស​កាន់តែច្រើន ជាពិសេស​ក្រុម​ផ្នែក​លក់ ដើម្បី​ទៅ​ជួប​ជាមួយ​អតិថិជននៅតាម​ការដ្ឋាន​សាងសង់ រោងចក្រ និង​ឃ្លាំង​ជាដើម ហើយ​ឥឡូវ​នេះ យើង​ក៏មាន​ក្រុម​ចែកចាយ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ផងដែរ។ ក្រៅពីនេះ ការិយាល័យ​តាំង​បង្ហាញ​របស់​យើង​នៅ​ជា​ន់ទី ៣ ដែល​បាន​បើក​ដំណើរការ​កាលពី​ថ្ងៃទី ២៦ ខែកុម្ភៈ គឺ​មិន​ត្រឹមតែ​ធ្វើ​ឲ្យ​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​ក្រុមហ៊ុន​កាន់តែ​ប្រសើរឡើង​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ថែមទាំង​ជា​កន្លែង​ដែល​អាច​ឲ្យ​អតិថិជន និង​អ្នក​ចូល​ទស្សនា​បានទទួល​នូវ​បទពិសោធន៍​ទាក់ទង​នឹង​ការបង្កើត​ថ្មី​ផងដែរ។
សំណួរ៖ ដើម្បី​រក្សា​ភាព​ឈានមុខ​គេ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​នៅក្នុង​ទីផ្សារ តើ​លោក​បាន​ពង្រីក និង​រៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ​បណ្តាញ​នៃ​ការលក់​របស់លោក​នៅ​ទូទាំងប្រទេស​របៀប​ណា?
ចម្លើយ៖ ក្រុមហ៊ុន ម៉េង ឡេង​អ៊ីវ បាន​អនុវត្ត​គ្រប់​ប្រភេទ​នៃ​បណ្តាញ​លក់។ ក្រៅពី​ការពឹង​ផ្អែកលើ​ការលក់ដុំ និង​អ្នក​លក់រាយ​នៅតាម​បណ្តា​ហាង​លក់រាយ​ជាង ៥០០ នៅ​ទូទាំងប្រទេស យើង​ក៏មាន​ក្រុម​លក់​របស់​យើង​ដែល​តែងតែ​ចុះ​ទៅតាម​តំបន់​ជា​រៀងរាល់ខែ ដើម្បី​ធានាថា​យើង​មិន​ដើរ​ក្រោយ​កំណើន​ទីផ្សារ និង​ទំនោរ​ទីផ្សារ​នោះទេ។ យើង​ធ្វើការ​ផ្គត់ផ្គង់​ផលិតផល​ដល់​អ្នកលក់​ដុំ​របស់​យើង ហើយ​ពួកគេ​បាន​ផ្គត់ផ្គង់​ទៅឲ្យ​អ្នក​លក់រាយ​ដែលជា​ដៃគូ​របស់​ពួកគេ​បន្តទៀត។ ទោះយ៉ាងណា​អ្នកលក់​រាយ​អាច​ទទួលយក​ផលិតផល​ដោយផ្ទាល់​ពី​ការិយាល័យ​កណ្តាល ឬ​ពី​សាខា​ដែល​នៅ​ជិត​នៅក្នុង​តម្លៃ​ដូចគ្នា។ នៅក្នុង​ផ្នែក​មួយ​នៃ​យុទ្ធនាការ​ទីផ្សារ​របស់​យើង យើង​ក៏បាន​លើកទឹកចិត្ត​ដៃគូ​របស់​យើង តាមរយៈ​ការធ្វើដំណើរ​កម្សាន្ត​ទៅ​បរទេស និង​ការផ្តល់​រង្វាន់​លើកទឹកចិត្ត​ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ​ផងដែរ។
សំណួរ៖ ក្រុមហ៊ុន​លោក​ក៏​ធ្វើ​ការផលិត​នូវ​ផលិតផល​ជា​ម៉ាក​របស់ខ្លួន​ដែរ ដូចនេះ​តើ​លោក​មាន​យុទ្ធសាស្ត្រ​បែបណា​សម្រាប់​ផលិតផល​ទាំងនេះ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា និង​នៅក្នុង​តំបន់?
ចម្លើយ៖ យើង​មាន​គម្រោង​ក្នុងការ​បង្កើត​រោងចក្រ​ផលិត​នៅទីនេះ ដើម្បី​ទទួលបាន​ប្រយោជន៍​ពី​ការប្រកួតប្រជែង​មុន​ដៃគូ​ប្រជែង​របស់​យើង នៅក្នុង​រយៈពេល​ប្រហែលជា​បី​ឆ្នាំ​ខាងមុខ។ រោងចក្រ​នេះ​នឹង​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការជា​រោងចក្រ​តម្លើង​ផលិតផល​របស់​យើង​ជាមុនសិន មុន​ធ្វើ​ឲ្យ​វា​ក្លាយជា​រោងចក្រ​ផលិត​ពេញលេញ។
សំណួរ៖ តើ​លោក​អាច​រៀបរាប់​ពី​តម្រូវការ​ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់​ថាមពល​អគ្គិសនី​នៅក្នុង​ទីផ្សារ​បច្ចុប្បន្ន​បានទេហើយ​អតិថិជន​ណាខ្លះ​ដែល​ត្រូវ​ការទិញ​ឧបករណ៍​ទាំងនេះ? តើ​ជា​អ្នក​លក់រាយអ្នកធ្វើ​គម្រោង ឬក៏​អ្នកទិញ​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ផ្ទាល់ខ្លួន?
ចម្លើយ៖ កាលពីមុន​អគ្គិសនី​មិនមាន​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​នោះទេ ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ននេះ គ្រប់គ្នា​អាច​ប្រើប្រាស់​អគ្គិសនី​បាន​ប្រសើរ​ជាង​មុន ដែល​នេះ​ក៏​មានន័យថា មនុស្ស​ចង់​ធ្វើ​ការងារ​ឲ្យ​បាន​លឿន​ជាង​មុន​ដែរ។ កត្តា​នេះហើយ​ដែល​ជំរុញ​ឱ្យ​តម្រូវការ​ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់​ថាមពល​អគ្គិសនី​កាន់តែ​ច្រើនជាង​មុន។ សម្រាប់​ពួកយើង តម្រូវការធំៗគឺ​មកពី​អ្នក​លក់ដុំ និង​អ្នក​លក់រាយ​របស់​យើង ដោយសារតែ​យើង​ផ្តោតលើ​ការផ្គត់ផ្គង់​តម្រូវការ​នៅ​ទូទាំងប្រទេស។ តម្រូវការ​ពី​គម្រោងការ​សាងសង់ គឺជា​មូលដ្ឋាន​អតិថិជន​ធំ​ទី​ពីរ​សម្រាប់​យើង។ ក្នុងចំណោម​ផលិតផល​ជាច្រើន​របស់​យើង ឧបករណ៍ប្រើប្រាស់​ថាមពល​អគ្គិសនី សម្ភារ​កសិកម្ម គឺជា​ផលិតផល​ចម្បង​ដែល​ជំរុញ​ការរីកចំរើន​របស់​យើង។
សំណួរ៖ តើ​បញ្ហា​ប្រឈម និង​ឱកាស​អ្វីខ្លះ ដែល​លោក​មើលឃើញ​ចំពោះ​វិស័យ​ផ្គត់ផ្គង់​សំណង់​នៅក្នុង​សហគមន៍​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន (AEC)?
ការបើក​នូវ​សមាហរណកម្ម​ទីផ្សារ គឺជា​កម្លាំងចលករ​មួយ​ជំរុញឲ្យមាន​លំហូរ​នៃ​ការវិនិយោគ​កាន់តែច្រើន​នៅក្នុង វិស័យ​សំណង់ និង​កសិកម្ម​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា ហើយ​សម្រាប់​យើង នេះ​គឺ​ពិតជា​ឱកាស​យ៉ាង​ធំ​មួយ។ ប៉ុន្តែ​ស្របពេល​ជាមួយគ្នា យើង​ក៏ត្រូវ​ប្រឈមមុខ​នឹង​ការប្រកួតប្រជែង​យ៉ាងខ្លាំង​នៅពេល​ដែលមាន​ម៉ាក​ផលិតផល​កាន់តែ​ច្រើនឡើង​នៅលើ​ទីផ្សារ ជាពិសេស​ការប្រកួតប្រជែង​ខាង​តម្លៃ និង​សេវាកម្ម។
សំណួរ៖ ការធ្វើសមាហរណកម្ម​អាស៊ាន​បាន​ដកចេញ​នូវ​ពន្ធ​ពី​ទំនិញ​នៅ​ទូទាំង​តំបន់។ តើ​វា​គឺជា​ការព្រួយបារម្ភ​មួយ​សម្រាប់​លោក​ទេ នៅពេលដែល​ផលិតផល​ដែលជា​គូប្រជែង​របស់លោក​ដែល​មកពី​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន អាច​ចូលមកក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុ​ជា​នៅក្នុង​តម្លៃ​មួយ​ថោក​ជាង?
ចម្លើយ៖ វា​មិនមែនជា​បញ្ហា​ធំ​មួយ​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​របស់ខ្ញុំ​នោះទេ នៅពេលដែល​កម្ពុជា​លុបចោល​ការយកពន្ធ​នាំចូល​ទាំងអស់​សម្រាប់​ទំនិញ​ពី​អាស៊ាន​នៅ​ឆ្នាំ២០១៨ ប៉ុន្តែ​យើង​ប្រឈមមុខ​នឹង​ការលំបាក​ត្រង់​នាយកដ្ឋាន​ពន្ធ មាន​ហេតុផល​មួយចំនួន បាន​បដិសេធ​ប្រព័ន្ធ​សុខដុម​នីយកម្មសម្រាប់​កូដ​នៃ​ផលិតផល​នាំចូល​របស់​យើង ដែល​យើង​បានដាក់​ពាក្យ​សម្រាប់​ការលើកលែង​ពន្ធ។ វា​នឹង​ល្អ ប្រសិនបើ​ពន្ធ​លើ​ការ​នាំចូល​ទាំងអស់​ត្រូវបាន​លុបចោល ដូច្នេះ​យើង​នឹងមិន​ចាំបាច់​ខ្វល់​អំពី​រឿង​ទាំងនេះ​ទៀត នៅពេលដែល​អាជីវកម្ម​ទាំងអស់​ត្រូវ​អនុវត្តតាម​ច្បាប់​ដូចគ្នានេះ។ រហូតមកដល់​ពេលនេះ យើង​នាំចូល​ផលិតផល​ពី​អ្នកផ្គត់ផ្គង់​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ម៉ាឡេស៊ី សិង្ហ​បុរី ចិន និង​ជប៉ុន។ ខ្ញុំ​បានកត់សម្គាល់​ឃើញថា រដ្ឋាភិបាល​បាន​លុបចោល​នូវ​ពន្ធអាករ​លើ​តម្លៃបន្ថែម និង​ពន្ធ​លើ​ការ​នាំចូល ចំពោះ​ផលិតផល និង​សម្ភារៈ​ជាច្រើន ដូចជា ដែក និង​ស៊ីម៉ងត៍ ប៉ុន្តែ​តាមពិតទៅ ផលិតផល​មួយចំនួន​នៅតែ​ត្រូវ​បង់ពន្ធ​ទាំងនេះ ទោះបីជា​ផលិតផល​ទាំងនេះ​ស្ថិតនៅក្រោម​ទម្រង់ D និង​ E នៃ​នីតិវិធី​គយ​ក៏ដោយ។ ខ្ញុំ​សង្ឃឹមថា​រដ្ឋាភិបាល​នឹង​កាត់បន្ថយ​ពន្ធចំពោះ​ឧបករណ៍ និង​សម្ភារ​បរិក្ខារ​ដែល​បម្រើ​ឲ្យ​វិស័យ​សំណង់ និង​កសិកម្ម ដែល​បច្ចុប្បន្ន​នោះ​គឺ​ស្ថិតក្នុង​អត្រាពន្ធ​ប្រហែល ៥ ភាគរយ។ ខ្ញុំ​បានស្នើ​សុំ​អាជ្ញាធរ​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​នីតិវិធី​ទូទាត់​ពន្ធ ព្រមទាំង​ហាមឃាត់​យ៉ាងខ្លាំង​ចំពោះ​ការ​ចែកចាយ​ផលិតផល​ដែល​គ្មាន​ប្រភព​ផ្គត់ផ្គង់​ច្បាស់លាស់។