ផ្លូវជាតិលេខ៥៥ ពី​ពោធិ៍សាត់​ឆ្ពោះទៅខេត្តត្រាតប្រទេសថៃបើកសម្ពោធជាផ្លូវការ
ផ្លូវ​ជាតិ​លេខ​៥៥ ដែល​ត​ភា្ជប់​ចាប់​ពី​ផ្លូវជាតិ​លេខ​ ៥ ឆ្ពោះ​ទៅ​កា​ន់​ខេត្ត​ត្រាត​ ប្រទេសថៃ ​ត្រូវ​បាន​ដាក់​សម្ពោធ​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវ​ការ​ កាលពីព្រឹក​ថ្ងៃទី០៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និង​ ឯកឧត្ដម Wang Wentian ឯកអគ្គរដ្ឋទូត នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិនប្រចាំនៅកម្ពុជា។
ក្រោមការសាងសង់ដោយក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មស្ពាន និងថ្នល់ចិន (CRBC) ផ្លូវនេះមាន ប្រវែង​សរុប​​ ១៨០​គីឡូម៉ែត្រ និងទទឹង៩ម៉ែត្រ ជាប្រភេទផ្លូវDBST ដែលតភ្ជាប់ចាប់ពីផ្លូវប្រសព្វផ្លូវជាតិលេខ៥ ត្រង់​ចំណុច​គីឡូម៉ែត្រ ១៩១+១៥០រហូតដល់ភ្នំក្រវាញ-ស្រុកវាលវែង-ថ្មដាខេត្តពោធិ៍សាត់ (ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ខេត្តត្រាត)។
ការសាងសង់ផ្លូវនេះក្រោមហិរញ្ញប្បទានសម្បទានពីរដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន រួម​ជាមួយ​នឹងថវិកាបដិភាគ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សរុបប្រមាណជាង ១៣២.៨០ លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក។
ទទ្ទឹម​នឹង​នេះ​ សម្តេចក៏​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​៖ «នៅ​ស្រុក​វាល​វែង​នេះ​គឺ​ជា​​ស្រុក ​ដែល​​មាន​មីន​ច្រើន​ជាង​គេ​ ក្នុង​ចំណោម​ស្រុក​ក្នុង​ទី​រួ​ម​ខេត្ត​…ហេតុ​ដូច​នេះ​ហើយ​ទើប​ខ្ញុំ​ព្រះ​ករុណា​ខ្ញុំ​បាន​ដាក់​ចេញ គោល​ដៅ​២ ​ដែល​គោល​ដៅ​ទៅ​មួយ​គឺ​កែ​ប្រែ​តំបន់​អតី​ត​សមរមភូមិ​ទៅ​ជា​ទី​ផ្សា​រ​តំបន់ដែល​អភិវឌ្ឍន៍។​ គោល​ដៅ​ទី​ពី​រ​ ប្រែ​ក្លាយ​ព្រំដែន​ដែល​ជា​ប្រទេស​ជិត​ខាង​ទាំង​អស់​​ឱ្យ​ទៅ​ជា​ព្រំដែន​មិត្ត​ភាព ​សន្ដិ​ភាព​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​។​»​
ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាសនេះ​ផង​ដែរ ​សម្ដេចក៏បាន​ប្រកាស​​បើក​ការដ្ឋាន​សាងសង់ផ្លូវមួយខ្សែថ្មីទៀត គឺផ្លូវជាតិលេខ១០ ដែល​តភ្ជាប់ពីសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង ឆ្លងវាលវែង អូរសោម ខេត្តពោធិ៍សាត់ រហូតដល់ខេត្តកោះកុង មានប្រវែងសរុបជាង ១៩៨ គីឡូ ម៉ែត្រ។ (អានបន្ថែម)