ការធ្វើទំនើបកម្មវិស័យផ្លូវដែកកម្ពុជា៖ កិច្ចពិភាក្សាកម្រិតខ្ពស់ជាមួយអ្នកជំនាញជប៉ុនលើការកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធយុទ្ធសាស្ត្រ
webmaster@construction-property.com
- 13 ខែកុម្ភៈ 2026
- ព័ត៌មានសំណង់
- 1334 មើល
ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ពិនិត្យរបាយការណ៍សិក្សាស្រាវជ្រាវបឋមពីទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសជប៉ុន ដើម្បីអភិវឌ្ឍបណ្តាញផ្លូវដែកជាតិ
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងពន្លឿនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធផ្លូវដែកជាតិ តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសយ៉ាងស៊ីជម្រៅជាមួយអ្នកជំនាញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមកពីប្រទេសជប៉ុន។ នារសៀលថ្ងៃទី ០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦ ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំពិគ្រោះយោបល់កម្រិតខ្ពស់ ដើម្បីពិនិត្យលើលទ្ធផលបឋមនៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវដ៏ទូលំទូលាយ ដែលមានគោលដៅលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាព និងសមត្ថភាពនៃវិស័យផ្លូវដែករបស់ព្រះរាជាណាចក្រ។ កិច្ចពិភាក្សានេះត្រូវបានដឹកនាំដោយលោកជំទាវ កុយ សុដានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ និងឯកឧត្តម យិត បុណ្ណា រដ្ឋលេខាធិការ ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួងដែនដី ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដឹកជញ្ជូន និងទេសចរណ៍ជប៉ុន (MLIT) និងទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA)។
ខ្លឹមសារសំខាន់នៃកិច្ចពិភាក្សាបានផ្ដោតលើរបាយការណ៍បឋមដែលរៀបចំដោយក្រុមក្រុមហ៊ុនឈានមុខរបស់ជប៉ុន រួមមានក្រុមហ៊ុន Nippon Koei, JR West និង JR-Freight។ ការសិក្សាស្រាវជ្រាវនេះមានបំណងផ្ដល់នូវផែនទីបង្ហាញផ្លូវយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ការប្រែក្លាយខ្សែផ្លូវដែកបច្ចុប្បន្ន ឱ្យទៅជាបណ្ដាញដឹកជញ្ជូនដែលរឹងមាំ និងមានបច្ចេកវិទ្យាកម្រិតខ្ពស់ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការដែលកំពុងកើនឡើងនៃវិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងការដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរ។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តជាបន្តបន្ទាប់របស់ប្រទេសជប៉ុនក្នុងការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍផ្នែកឡូជីស្ទីករបស់កម្ពុជា ដោយប្រើប្រាស់បទពិសោធន៍ដ៏ល្បីល្បាញលើឆាកអន្តរជាតិរបស់ពួកគេ ក្នុងការគ្រប់គ្រងផ្លូវដែកដើម្បីធានាថាគម្រោងនេះស្របតាមស្ដង់ដារអន្តរជាតិ។
តំណាងក្រុមហ៊ុនឯកទេសជប៉ុនជាច្រើនទៀត ដូចជា KRC និង KYOSAN ក៏បានចូលរួមផ្ដល់មតិយោបល់លើប្រព័ន្ធសញ្ញា ការថែទាំក្បាលរថយន្ត និងភស្តុភារកម្មដឹកជញ្ជូនទំនិញផងដែរ។ តាមរយៈការបញ្ជ្រាបបច្ចេកវិទ្យាទំនើបទាំងនេះ កម្ពុជាមានគោលដៅកាត់បន្ថយថ្លៃដើមដឹកជញ្ជូន និងពង្រឹងការតភ្ជាប់ក្នុងតំបន់ ជាពិសេសក្នុងក្របខ័ណ្ឌនៃបណ្តាញឡូជីស្ទីកអាស៊ាន។ កិច្ចប្រជុំនេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់ក្នុងការសម្រេចបាននូវផែនការអភិវឌ្ឍន៍ ដែលនឹងកំណត់អនាគតនៃវិស័យដឹកជញ្ជូនរបស់កម្ពុជាសម្រាប់រយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍ខាងមុខ។