ជំនួបរវាងក្រសួងសាធារណការ និងក្រុមជំនាញការជប៉ុន កំណត់សកម្មភាពអាទិភាពក្នុងការអភិវឌ្ឍច្រកទ្វារសមុទ្រឱ្យក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលព័ស្តុភារកម្មថ្នាក់តំបន់
កម្ពុជាបន្ថែមសន្ទុះក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវសមុទ្រ តាមរយៈភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រជាមួយក្រុមជំនាញការជប៉ុន ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ឱ្យក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលព័ស្តុភារកម្មដ៏សំខាន់ក្នុងតំបន់។ កាលពីព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ទី២៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ លោកជំទាវ កុយ សុដានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការនៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំដ៏មានសារៈសំខាន់ ដើម្បីពិភាក្សាលើការរៀបចំគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ផែនការមេសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរមុខមាត់ថ្មីនេះ។ ជំនួបនេះមានការចូលរួមពីក្រុមជំនាញការនៃទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) និងក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសជប៉ុន (OCDI) ដែលដឹកនាំដោយលោក Koichi Miyake។
គោលបំណងចម្បងនៃពិភាក្សានេះ គឺដើម្បីពិនិត្យ និងកែសម្រួលការងារអាទិភាព និងផែនការសកម្មភាពចាំបាច់ ក្នុងការប្រែក្លាយកំពង់ផែទឹកជ្រៅមួយនេះ ឱ្យទៅជាច្រកទ្វារតំបន់ដែលមានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ តាមរយៈការបង្កើនសមត្ថភាពផែកុងតឺន័រដែលអនុញ្ញាតឱ្យនាវាដឹកកុងតឺន័រមានចំណុះផ្ទុករហូតដល់ ១៥០០០TEUs។ ការអភិវឌ្ឍនេះស្របតាមចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពព័ស្តុភារកម្មជាតិ និងកាត់បន្ថយថ្លៃដើមដឹកជញ្ជូន ដើម្បីទាក់ទាញការវិនិយោគអន្តរជាតិបន្ថែមទៀត។ ផែនការមេនេះផ្ដោតសំខាន់លើការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្នែកព័ស្តុភារកម្ម និងកំណត់ដំណោះស្រាយបច្ចេកទេស ក៏ដូចជារចនាសម្ព័ន្ធ ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពលើកដាក់ និងស្តុកទំនិញឱ្យបានកាន់តែប្រសើរ។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ ភាគីទាំងពីរបានពិនិត្យលើដំណោះស្រាយបច្ចេកទេសសម្រាប់ការពង្រីកផ្ទៃដីកំពង់ផែ រួមមានការសាងសង់ចំណតផែកុងតឺន័រថ្មី និងការបង្កើតតំបន់ព័ស្តុភារកម្មឯកទេស ដែលអាចអនុញ្ញាតឱ្យនាវាដឹកជញ្ជូនខ្នាតធំៗចូលចតបាន។ ក្រុមជំនាញការជប៉ុនបានចែករំលែកបទពិសោធន៍លើការបញ្ជូលប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទំនើបៗ ដើម្បីធានាថាកំពង់ផែនេះដំណើរការទៅតាមស្ដង់ដារសុវត្ថិភាព និងប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ។ កិច្ចសហការនេះគឺជាចំណែកយ៉ាងសំខាន់នៃកញ្ចប់ថវិកាសហការបង្កើតសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា-ជប៉ុន ដែលផ្តល់អាទិភាពលើការធ្វើទំនើបកម្មហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធគន្លឹះ ដើម្បីគាំទ្រដល់កំណើនឧស្សាហកម្មរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
តាមរយៈការជំរុញឱ្យមានកិច្ចសហការកាន់តែជិតស្និទ្ធរវាងអាជ្ញាធរកម្ពុជា និងអ្នកជំនាញជប៉ុន ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន មានគោលដៅបញ្ចប់ផែនការសកម្មភាពដែលធានាបាននូវតុល្យភាពរវាងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងឆាប់រហ័ស និងការការពារបរិស្ថាននៅតំបន់កំពង់ផែ។ នៅពេលដែលកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុវិវត្តខ្លួនកាន់តែរីកចម្រើន វានឹងក្លាយជាម៉ាស៊ីនរុញច្រានសេដ្ឋកិច្ចដ៏មានឥទ្ធិពល ក្នុងការផ្សារភ្ជាប់ផ្លូវពាណិជ្ជកម្មរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារពិភពលោកប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់បំផុត។
ទន្ទឹមនេះ ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិនៃប្រទេសជប៉ុន (JICA) វិទ្យាស្ថានអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ឆ្នេរនៃប្រទេសជប៉ុន (OCDI) និងតំណាងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក៏បានបន្តជួបក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ដែលជាស្ថាប័នជំនាញពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីពិភាក្សាជំរុញការដោះស្រាយផលប៉ះពាល់នានាជាមួយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលបានកាន់កាប់ដីនិងផ្ទះ ដែលជាសំណង់មិនរៀបរយក្នុងបរិវេណដីគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុនេះដែរ ក្នុងគោលដៅដើម្បីជំរុយដំណើរការរៀបចំប្រែក្លាយកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុទៅជាកំពង់ផែថ្នាក់តំបន់ និងមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មអនុវត្តស្របទៅតាមផែនការមេ។
ថ្មីៗនេះប្រតិភូនៃសារជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC) ក៏បានចូលជួបថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ដើម្បីបង្ហាញពីឆន្ទះ និងជំរុញវឌ្ឍនភាពនៃគម្រោងមជ្ឈមណ្ឌលព័ស្តុភារកម្មក្រុងព្រះសីហនុ (SHV-LC) នេះផងដែរ។ (អានបន្ថែម)
ការធ្វើទំនើបកម្មវិស័យផ្លូវដែកកម្ពុជា៖ កិច្ចពិភាក្សាកម្រិតខ្ពស់ជាមួយអ្នកជំនាញជប៉ុនលើការកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធយុទ្ធសាស្ត្រ
ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ពិនិត្យរបាយការណ៍សិក្សាស្រាវជ្រាវបឋមពីទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសជប៉ុន ដើម្បីអភិវឌ្ឍបណ្តាញផ្លូវដែកជាតិ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងពន្លឿនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធផ្លូវដែកជាតិ តាមរយៈកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសយ៉ាងស៊ីជម្រៅជាមួយអ្នកជំនាញហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមកពីប្រទេសជប៉ុន។ នារសៀលថ្ងៃទី ០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦ ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំពិគ្រោះយោបល់កម្រិតខ្ពស់ ដើម្បីពិនិត្យលើលទ្ធផលបឋមនៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវដ៏ទូលំទូលាយ ដែលមានគោលដៅលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាព និងសមត្ថភាពនៃវិស័យផ្លូវដែករបស់ព្រះរាជាណាចក្រ។ កិច្ចពិភាក្សានេះត្រូវបានដឹកនាំដោយលោកជំទាវ កុយ សុដានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ និងឯកឧត្តម យិត បុណ្ណា រដ្ឋលេខាធិការ ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួងដែនដី ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដឹកជញ្ជូន និងទេសចរណ៍ជប៉ុន (MLIT) និងទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA)។ ខ្លឹមសារសំខាន់នៃកិច្ចពិភាក្សាបានផ្ដោតលើរបាយការណ៍បឋមដែលរៀបចំដោយក្រុមក្រុមហ៊ុនឈានមុខរបស់ជប៉ុន រួមមានក្រុមហ៊ុន Nippon Koei, JR West និង JR-Freight។ ការសិក្សាស្រាវជ្រាវនេះមានបំណងផ្ដល់នូវផែនទីបង្ហាញផ្លូវយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់ការប្រែក្លាយខ្សែផ្លូវដែកបច្ចុប្បន្ន ឱ្យទៅជាបណ្ដាញដឹកជញ្ជូនដែលរឹងមាំ និងមានបច្ចេកវិទ្យាកម្រិតខ្ពស់ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការដែលកំពុងកើនឡើងនៃវិស័យពាណិជ្ជកម្ម និងការដឹកជញ្ជូនអ្នកដំណើរ។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តជាបន្តបន្ទាប់របស់ប្រទេសជប៉ុនក្នុងការគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍផ្នែកឡូជីស្ទីករបស់កម្ពុជា ដោយប្រើប្រាស់បទពិសោធន៍ដ៏ល្បីល្បាញលើឆាកអន្តរជាតិរបស់ពួកគេ ក្នុងការគ្រប់គ្រងផ្លូវដែកដើម្បីធានាថាគម្រោងនេះស្របតាមស្ដង់ដារអន្តរជាតិ។ តំណាងក្រុមហ៊ុនឯកទេសជប៉ុនជាច្រើនទៀត ដូចជា KRC និង KYOSAN ក៏បានចូលរួមផ្ដល់មតិយោបល់លើប្រព័ន្ធសញ្ញា ការថែទាំក្បាលរថយន្ត […]