Korea to Establish Institute of Construction Technology in Cambodia
In order to help improve the standard of road construction in Cambodia, Korea is planning to build an Institute of Construction Technology for Cambodia, according to the outcome from a fact finding visit to Korea by Cambodian delegates on 18 September 2018.
The Korean government, through its Korean Institute of Construction Technology (KICT) based in Seoul, has shared the draft of the plan to establish the “Cambodian-Korean Institute of Construction Technology (C-KICT)” which will serve as the foundation for the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) in maintaining and improved standards of construction quality.
Speaking during the meeting, H.E Sun Chanthol, Senior Minister and Minister of the MPWT said that Cambodia needs to improve the standard of road construction to reduce road accidents and to maintain a longer lasting road infrastructure while also stressing the current challenges involved in developing the country’s road infrastructure.
Meanwhile, regarding the timeframe for the construction of C-KICT, the Minister kindly requested that KICT speed up the establishment of the C-KICT, hopefully within two years, or as soon as possible.
During the meeting, Mr. Sung Heon Han, President of KICT, introduced the delegation to major Korean construction technologies, safety improvement systems, and equipment & management systems. Thus having technical assistance from Korea will very beneficial to Cambodia’s infrastructure development.
KICT established the modern-day Korean construction standards and signed MoU with the Cambodian MPWT on 16 November 2016.