Korean Developer Plans to Build a Nursing University in Cambodia
Booyoung Group has unveiled plans to build an international vocational training university as well as a nursing school in Cambodia. This is according to the courtesy meeting between the General Director of Booyoung Group and His Excellency Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sports on 22 June 2022.
On that occasion, the CEO of Booyoung Group said that in order to strengthen the education sector in Cambodia, the company wants to build an international vocational training university, as well as nursing schools and training nurses in the country and abroad.
In connection with this project, HE Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sports, also expressed his support for the project to open a vocational training university, especially the opening of a university for the training of nurses.
He also considered that this project will promote the education sector in Cambodia in the form of vocational training for students, as well as create job opportunities after graduation, so the Ministry of Education, Youth and Sports will support this project if it is successful.
Booyoung Group is a well-known multinational corporation from the Republic of Korea with extensive experience in construction and real estate development.