Minister Calls for Law to Be Obeyed
The Minister of Land Management, Urban Planning and Construction, HE Chea Sophara used his speech at the opening ceremony of the 4th Cambodia Construction Industry Expo to send a strong message to the real estate development sector.
During his keynote address, the Minister urged the key players in the construction and property industries to comply with the technical regulations and laws in obtaining building permits prior to construction work.
“Construction and architecture companies, including construction worker groups, are required to register for their business in accordance with the applicable law,” he said.
“It is necessary to organise the construction and maintenance of the site, including public road sanitation, notably the transport of concrete and other construction materials on public roads. All construction sites must be equipped with equipment and tools to protect the safety and health of workers,” added the Minister.