Three months after being appointed as the Minister of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC), H.E. Senior Minister Chea Sophara has endorsed his activities organised by the Cambodia Constructors Association (CCA).
In a meeting on 23 June to express support for his appointment, H.E. Chea Sophara endorsed the actions and activities organised by the CCA to develop Cambodia’s construction industry.
“In principle, I support the association’s missions and activities so far. I also need the association to support to the ministry back by continuing to raise Cambodia’s good profile to international arenas since the association has a wide network among local and international investors in the sector,” he said.
He also proposed to host seminars by gathering experts from the ministry and the association’s members to share knowledge and experiences as well as hearing comments from each other. He also initiated the idea of field trips for architects and project managers from Cambodia to construction sites in neighboring countries to learn about advancements in the industry.
Neak Oknha Pung Kheav Se, representing the CCA agreed to strengthen relations and work with the ministry. He also introduced the benefits of using advanced construction software Building Information Modeling (BIM) to the minister, hoping to apply this system in Cambodia after the CCA teams had learned the technology from the Building and Construction Authority (BCA) of Singapore.
H.E. Chea Sophara expressed interest in BIM and asked the ministry officials to learn more from the CCA technical team about the potential of applying it in Cambodia.
After being established in 2011, the Cambodia Constructors Association signed an MOU with the MLMUPC in 2013 to promote information sharing and cooperation in the building industry.