The Ministry of Land Management, Urban Planning, and Construction (MLMUPC) approved 2,811 construction proposals in the first eight months of this year, a decrease of 90 construction proposals compared to the same period last year.
The approved construction proposals were valued at US$1.6 billion, a decrease of 56.7 %, according to the Ministry of Economy and Finance’s Socio-Economic Trend report.
Residential construction projects approved by the ministry shared the largest of total construction proposals, the report read, citing 2,521 residential projects, accounting for 89.7% of the total construction applications, a decrease of nine construction proposals compared to the same period last year.
According to the MLMUPC 2021 annual report, released in January, the Cambodian government approved 4,303 projects in 2021 worth more than US$5.3 billion, compared with 4,841 projects worth more than US$7.7 billion in 2020.