In 2021, there were 212 buildings with five stories up registered in Cambodia, and from 2000 to 2021, there were 2,392 buildings with five stories up.
According to a report of the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, there are 148 buildings from 5 to 9 floors, 50 buildings from 10 to 19 floors, 13 buildings from 20 to 29 floors, and a building from 30 floors to 39 floors.
According to the report, of the 3,720 housing projects, 81 were boreys and cluster houses, equivalent to 27,271 units, 31,985 house units, and 84 apartments.
Additionally, scores of 16 hotel projects, 300 commercial building projects, 90 factory building projects, and 26 multi-purpose building projects were registered last year.