MPTC to Build 100 Antenna Stations in Tourism Areas following Prime Minister’s Suggestion
The Ministry of Post and Telecommunications (MPTC) will build 100 additional antenna stations to improve service quality in priority tourist destinations and remote tourist areas using funds from the Global Service Fund, according to the press release on 12 July 2022.
This project came up straight away after Prime Minister of Cambodia, Samdech Techo Hun Sen, asked telecom and internet providers to strengthen their services in cities and expand to remote tourism areas during the Closing Ceremony of Tourism General Meeting on 14 July 2022. (Read more)
In addition, the MPTC will cooperate with the Ministry of Tourism, the Ministry of Environment, relevant ministries/institutions and mobile operators to build these antennas.
The launch of this construction project is in line with the mechanism of the MPTC, which has set up eight special working groups to improve service quality in Boreys in Phnom Penh and service improvement teams in five areas throughout Cambodia.