The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) has discussed a project to develop a wastewater treatment system in Takhmao City, Kandal province which is under a concessional loan from the Export-Import Bank of Korea.
The discussion was held on June 9 in the presence of HE Kem Borey, Undersecretary of State, Ministry of Public Works and Transport, and the chairman of the Wastewater Treatment System Development Project in Takhmao City.
The meeting was attended by members of the technical working group of the project management unit (PMU), the technical consulting company, and stakeholders.
The purpose of the meeting was to discuss technical work, to solve the problems in the project that are facing related to the connection of sewerage system, construction of pumping station, construction of wastewater treatment plant and drainage system in the area to speed up the implementation of work in a timely.