Construction has officially begun on the new 6-storey smart-classroom building of the National Institute of Education (NIE) thanks to funding by Prime Minister Samdech Hun Sen.
The groundbreaking ceremony was held on 23 September and chaired by Minister of Education, Youth and Sports HE Hang Chuon Naron, while the construction is set for completion by late 2023.
Equipped with modern facilities, the building consists of 54 smart classrooms, labs, meeting halls, co-educational halls, professors’ rooms, art rooms, restaurants and cafes.
HE Hang Chuon Naron said that is the second modern classroom building funded by PM Hun Sen. This will contribute to helping promote the reform of the NIT and the strengthening of teacher qualifications.
PM Samdech Hun Sen also unveiled plans to undertake a major expansion of NIE in response to the growth of students. Old buildings might be soon demolished and replaced wth new larger and more advanced buildings.