New Stadium in Pursat Province Inaugurated
The new stadium in Pursat Province’s Phnom Kravanh district was officially inaugurated by Pursat Governor HE Chiao Tay and Secretary of State of the Ministry of Mines and Energy HE Tin Norin on Saturday 15 January.
Construction on the new stadium began in 2018 and was completed in 2021 with a national budget of over 100 million riels.
The new stadium includes 1 football pitch, 2 volleyball courts, 1 basketball court, 1 platform, and other amenities.
HE Chiao Tay said that this stadium is part of the development of Phnom Kravanh district in addition to other infrastructures such as roads, bridges and public buildings.
He added the provincial administration will also soon install smart LED streetlights in this district.