NR31, NR33, NR41 Expansion Project Set to Have Ground Broken This Year
The Chinese Embassy in Cambodia has confirmed that the Chinese government will help push forward the project to improve the quality and widen NR31, NR33, and NR44 this year.
Speaking at the inauguration of NR3 on 2 March, HE Wang Wentian, Chinese Ambassador to Cambodia, said that China will provide assistance to Cambodia in its capacity to improve the country’s road network.
“National Roads 31, 33 and 41, which the Cambodian side has paid much attention to improving the quality of, are expected to officially have ground broken this year,” he added.
Meanwhile, HE Wang Wentian also added that the Chinese side is also considering helping to improve the road section between Kampot to Veal Rinh in Sihanoukville.