PHNOM PENH, May 11, 2026 – Guided by its three core Corporate Social Responsibility (CSR) pillars— “Education, Environment, and Society”- Peng Huoth Group, in collaboration with its partners and the collective spirit of residents from its Borey communities, has extended its humanitarian mission to support vulnerable children. This initiative aims to provide encouragement, promote well-being, foster reading habits and offer new hope for the future.
The mission included a primary visit to AFESIP Cambodia, an organization dedicated since 1996 to rescuing and rehabilitating young girls who are victims of sex trafficking, abuse, and sexual exploitation. Led by Ms. Somaly Mam, the organization currently provides shelter and intensive care for approximately 100 girls. The Peng Huoth Group team delivered essential food supplies and daily necessities. More importantly, they shared love and emotional support through gift-giving, entertainment activities, and heartfelt conversations, creating a joyful atmosphere designed to build self-confidence and help the children see the world with renewed optimism.
Following this, Peng Huoth Group continued its mission to the Cambodian Children’s Advocacy Foundation Organization (CCAFO) and its Khmer Homeland Education Center. This center focuses on early childhood education, foreign language training, primary healthcare, nutrition, and the promotion of children’s rights. During the visit, the team provided food supplies and educational materials—including textbooks and English language resources—to approximately 200 underprivileged students receiving free English tuition.
Notably, in January 2022, Borey Peng Huoth, a subsidiary of Peng Huoth Group, donated a school building to CCAFO in Trapeang Andoung Village, Peang Lvea Commune, Samakki Muny Chey District, Kampong Speu Province. This contribution ensures that children in remote areas have access to a proper learning environment to develop into valuable human resources for society.
About Peng Huoth Group As a leading real estate developer in Cambodia, Peng Huoth Group consistently integrates Corporate Social Responsibility (CSR) into its core business operations to ensure sustainable development and social harmony for the nation.