PM Hun Sen to Inaugurate 38-Road Project in Siem Reap on 4 April
The new 38 roads, sewers system, public lighting, and river sidewalks in Siem Reap will be officially inaugurated on 4 April by Prime Minister Samdech Hun Sen.
Siem Reap Governor HE Tea Seiha announced the inauguration date on Friday 11 March.
He said the road construction was 100% complete while other works such as lighting were also set to be completed soon.
The 38-road project in Siem Reap has a total length of 108km, built using a total budget of US$150 million.
Besides, US$9 million was also spent to enhance the rainwater drainage and sewage systems, while another US$5 million is spent to improve the Siem Reap River sidewalk for 9km.