Prime Minister Samdech Hun Sen has forecasted Cambodia’s 2022 economic growth at over 5% as economic activities begin to recover after the reopening on 1 November, stating there will be no more backward moving after this.
PM Hun Sen made the remarks during the inauguration ceremony of the Cambodia-China Friendship Stueng Trang-Krouch Chmar Bridge and the groundbreaking ceremony NR71C on 23 November. (Read more)
“Next year, as stated in the budget law, economic growth is forecasted at 4.2%, but I think it could exceed 5%,” PM Hun Sen said.
He expressed his strong commitment to continue the government’s re-opening of social and economic activities as the COVID-19 pandemic has been brought under control.
Given the optimism, PM Hun Sen has also announced that Cambodia plans to spend over US$2.3 billion of the national budget to develop infrastructure nationwide and at least US$100 million will be used to build hundreds of bridges across small rivers and water streams. (Read more)