Poipet Authority to Raid Illegal Landfillings; Citizens Ordered to Apply for Proper Permit
The Poipet City Administration has announced the requirement for landowners and construction owners in the city to apply for a permit 15 days before conducting landfilling, or otherwise facing legal actions.
According to the recent announcement, the new order is to ensure that the competent authorities can inspect the actual locations before allowing landfilling so that it won’t affect public land and the neighbourhood.
The announcement comes after the administration observed that some people had conducted landfilling on other people’s and public lands, causing land disputes and blockages to water systems and public roads.
Those who want to apply for the permit can do it at the one-stop window service.
The administration will raid the illegal activities soon, and those without a permit will face legal action.