Prince Central Plaza, a 37-storey mixed used development has seen 70 percent of units sold prior to its planned completion in May.
Owned by Prince Real Estate Group, the project is located on the southern end of Norodom Boulevard and is on schedule for handover to tenants with 80 percent of construction complete.
The proximity to landmarks such as Independence Monument, Aeon Mall, and many embassies, has seen sales at Prince Central Plaza project be very popular with investors are from China, England, United States, Japan, and Korea.
The towering development consists of more than 1,700 units comprising luxurious residences, loft units, condos, commercial offices, a supermarket, restaurants and clubs, together with a relaxing garden, infinity swimming pool, gym, sky bar and more.
Prince Real Estate Group is responsible for several more well-known projects such as Prince Modern Plaza, a 27-storey mix-used development which is planned for completion by 2019; and Diamond One, a 19-storey residence on Koh Pich, which was completed last year.
According to their Facebook page, Prince Real Estate Group is also working on other projects such as Prince Time Plaza, Prince Club, Prince Hotel, MJ Park, and many others, under their mega plan to create a Central Business District or CBD in Phnom Penh.