Company requests approval to invest in Kampot river residential project
Target Estate and Asset Management company has requested in-principle approval to invest in the development of an eco-tourism residential project along the river in the coastal province of Kampot, according to a post on the Kampot provincial administration Facebook page on 25 November.
“Target Estate and Asset Management have requested six locations in three communes, where the company bought from the people and only one site is being constructed, ” said Danh Sary, deputy director of the Kampot Provincial Department of Land Management, Urban Planning and Construction.
The proposal for the investment in the ecotourism residential project covering Trapeang Sangke commune, Koh Toch (small island) in Chum Kriel commune, and Kampong Samrong commune in Teuk Chhou district of Kampot, is being reviewed by the provincial administration, the source added.
Community-based tourism development has recently been adopted as integral part of the government’s Ecotourism Policy (2019-2023) which will support the private sector, in particular tourism companies, in developing community-based tourism sites in order to improve community tourism services to meet both national and international tourist standards. Read more