The Siem Reap Provincial Administration has begun the construction of the Siem Reap River Renovation Phase 2 (KHM-18) to prevent flooding in Siem Reap during the rainy season under a concessional loan from the Export-Import Bank of the Republic of Korea.
The ground-breaking ceremony took place on 16 May 2022, presided over by HE Vong Piseth, Undersecretary of State of the Ministry of Public Works and Transport.
This project is being implemented after the completion of the Siem Reap River Renovation Phase 1 (KHM-7) to build a sewage system and restore the river.
KHM-18 project is being renovated by Youngjin Construction Inc, starting from the bridge of the beltway to the Aranh Village with a length of 5 km.
In November 2020, the US$5 million remaining budget from the 34-road restoration project in Sihanoukville was used for the renovation of 9km of sidewalk along Siem Reap River. (Read more)