Singapore and Malaysia signed an historic MOU in July after three years of negotiations, finalising construction of a high-speed rail link between the city-state and Kuala Lumpur.
The MOU covers technical parameters, the commercial model, customs clearance, safety and security, the regulatory framework, as well as project management. A formal bilateral agreement will be signed in Q4.
From 2026, 300km/h trains will complete the journey in just 90 minutes, passing through six new stations between two brand new terminus buildings.
Hundreds of international companies have been fighting to get contracts on the lucrative, flagship project since it was first announced.
US-based CH2M, with sub-consultant PWC, was selected in August as technical advisor for the cross-border project by the Malaysian side’s delivery body, MyHSR Corporation.