Six Factories Set to Transform Cambodian Industries in Four Provinces with US$32m Investment
The Council for the Development of Cambodia (CDC) has greenlit the registration of six companies. These enterprises are poised to construct state-of-the-art factories, injecting a collective investment of US$32.26 million into the thriving provinces of Kandal, Kampong Chhnang, Kampong Speu, and the bustling capital, Phnom Penh.
The CDC announcement on 21 October 2023, signals a significant leap forward, promising to generate a staggering 8,784 employment opportunities within the region.
The first firm is JUSTIN ALLEN (CAMBODIA) GARMENT MANUFACTURING CO., LTD which will invest US$6.2million to establish a garment factory located in Kraing Sbov village, Preah Puth commune, Kandal Steung district, Kandal province.
The second firm is KANGFA (CAMBODIA) GARMENT TECHNOLOGY CO., LTD which will invest US$5.6million to establish a garment factory with an investment location in Chunlat Dai village, Svay commune, Samaki Meanchey district, Kampong Chhnang province.
The third firm is SKY BEST FASHION CO., LTD which will invest US$5.2 million to establish a garment factory located in Ampil village, Sangkat Kampol, Khan Kampol, Phnom Penh.
The fourth firm is YF SINOSKY INDUSTRIAL (CAMBODIA) CO., LTD which will invest US$5.1million project to establish a garment and hat factory located in Tonle Kandil village, Samrong Tong commune, Samrong Tong district, Kampong Speu province.
The fifth firm is SVZ PRINTING & PACKAGING CO., LTD which will invest US$5.1million to establish a garment factory with an investment location on National Road 3, Anlong Romeet Khang Lech village, Anlong Romeet commune, Kandal Steung district, Kandal province.
The sixth firm is XIN SUNN LONG (CAMBODIA) GARMENT CO., LTD which will invest US$5.06million to establish a garment and hat factory located in Prepaing Po Village, Sangkat Choam Chao III, Khan Por Senchey, Phnom Penh.