Ten Hectares of Land in Kampong Speu to be Cremation Site for COVID-19 Fatalities
An area of about 10 hectares in Aoral district, Kampong Speu province will be used as a crematorium for the COVID-19 fatalities, according to Phnom Penh Municipality spokesperson Met Meas Pheakdey.
Mr Pheakdey told Fresh News on 12 March that the local location in Aoral district is safe and can serve as a cremation site as it does not affect the community’s livelihoods.
He also added that the Phnom Penh municipality is currently clearing the land and building six high-standard cremators.
The cremation centre was created following the order of PM Samdech Hun Sen after Cambodia marked its first COVID-19 death on 11 March.