Traffic on 30m Road in Sen Sok Closed on 8 November
The Phnom Penh Municipality will close the traffic on the 30m road in Sen Sok district for one day on Monday 8 November, as the government will hold the inauguration ceremony for the new Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction.
The closed section will be between Road 1003 and Win-Win Blvd., and the closing time will start from 5:00 am until the end of the event.
Thus, all vehicles must avoid using the road during the aforementioned time.
The construction of the new Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction has been completed for a while but has yet to be inaugurated due to the COVID-19.
Cambodian Prime Minister PM Hun Sen announced that he will preside over the event while also announcing the country’s reopening on 1 November.