US Firm Fluence to Equip 3rd SHV Water Treatment Plant with Latest Technology
US-headquartered Fluence Corporation has secured a US$8.5 million contract to equip its MABR technology at a wastewater treatment plant in Sihanoukville, Cambodia.
The company has signed a contract with the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction for US$8.5 million, the firm said in a recent announcement.
Under the contract, Fluence Corporation will equip three MABRs, using membrane aerated biofilm reactor, before release to the environment or reuse.
The firm said MABR will be installed at the third wastewater treatment plant in Sihanoukville.
The MABR wastewater treatment system is scheduled to commence in the first half of next year and it will treat wastewater for 160,000 people.