US$30 Million Water Treatment Plant in Kampong Thom Operational in April
A new US$30 million water treatment plant in Kampong Thom province will be put into operation in April as the construction has been completed, according to a site inspection by Kampong Thom Governor HE Nguon Rattanak on 16 March.
Located in Stueng Sen town, the water treatment plant was built with grant aid from the Japanese government of approximately US$30 million.
“The water treatment plant is completely built and will be officially put into use on 11 April 2022,” said HE Rattanak.
According to the Ministry of Industry, Technology and Innovation, the water treatment plant has a production capacity of 7,500 cubic metres per day.