VTRUST Tower Opens to Tenants
VTRUST Tower, a 15-storey office building with about 18,000 square metres of high-end leasable area has opened for occupation.
Officially launched on 17 February, the uniquely-designed building dedicated to high grade office space is located along Czech Republic Blvd within Phnom Penh’s bustling commercial hub. It has been developed and is operated by VTRUST Group, one of Cambodia’s leading facility management agencies.
The tower, previously known as GT Tower, was completed and put into service at the end of 2015. Some well-known tenants include multi-national companies such as CIMB Bank, Japan Tobacco International, Prudential, Phnom Penh Securities, Robert Bosch, VTRUST KEIAI and KICPAA, according to a VTRUST press release.
VTRUST Tower is a sophisticated, efficient, high-grade office building offering premium quality space with the latest building facilities and communication technologies, a tower deck, swimming pool, convenient access and first-rate amenities.
Personal safety is a key priority at VTRUST Tower, and the building is designed with a number of international standard safety features including fire alarms on every floor.
VTRUST Tower uses a centralised cooling and ventilation system, energy efficient windows and spacious floors to together allow for a more comfortable workplace in Cambodia’s periods of extreme weather.
The Tower’s office space represents a niche market with a standard compared to the Grade-A serviced office buildings in Phnom Penh. The architectural design demonstrates modernity, elegance, and convenience.
“Upgraded serviced office spaces and facilities are much more in need today than they used to be, because as the number of businesses prosper every year, they require a more elegant place to suit their upgraded corporate image,” said Kuy Vat, CEO of VTRUST Group at the building’s grand opening event.
VTRUST Group was incepted in 2003 following the establishment of VTRUST Property in 2004 as its subsidiary. Today, the company is a leading facility management expert with three office buildings under its management including the VTRUST Business Center Parkway Square and the VTRUST Business Center MTP. 