54-meter-tall statue of Hindu holy shrine to be constructed near Angkor Wat
Well-known Indian visionary and spiritual leader has announced the construction of a 180-feet-tall statue (about 54 meters) of Hindu holy shrine near the tourist attraction of Angkor Wat, Siem Reap, according to the India Times.
This statue of Lord Shiva will be the fifth shrines of Hindu religion’s chaar dham pilgrimage that will cost around Rs 500 crore or 5 million rupees, about US$69,782.
A visionary and spiritual leader Guruji Kumaran Swami was quoted by the India Times saying the upcoming Lord Shiva shrine will be at 30 km from the biggest temple of Lord Vishnu in Angkor Wat.
With construction has already started on the foundation, Guruji Kumaran Swami said the idea is to have people who might be visiting Lord Vishnu’s shrine in Angkor, to visit the Lord Shiva shrine too.
Vaishnavite Hindus believed that one must visit the Hindu shrine one in a lifetime. This would help attract tourist and promote Hinduism.
Angkor Wat is Cambodia most attractive tourism destination. The site was built as a Hindu temple dedicated to the god Vishnu for the Khmer Empire.