More than 1,000 building projects completed in Sihanoukville in two years
Between November 2017 to November 2019, there were 1,076 construction projects with high-rise buildings of between 5 and 45 storeys, totalling 801 projects, according to a report from the Sihanoukville provincial administration.
According to the report, as of October 2019, tourism services and business buildings held residence in approximately 880 buildings, of which 345 are hotels and guesthouses (with about 10,098 rooms) and 313 restaurants.
Despite recent concerns over a slowdown in the demand for real estate in the province, it is believed that the US$ 1.9 billion expressway connecting Phnom Penh to Sihanoukville, which started in March 2019 and will take 48 months to complete, will re-boost the Sihanoukville economy due to its diverse potential, including logistical and industrial development that transform this coastal region into a bustling resort town once again.
The Cambodian government recently announced it will spend almost US$300 million dollars on infrastructure in Sihanoukville, starting with the construction of 34 roads to transform the face of the beach city with road infrastructure, commercial buildings and an attractive tourism sector.