The Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) has approved more than 2,500 construction projects worth around US$3.8 billion in the first six months of the year.
However, due to the impact of COVID-19, most developers of permitted projects are still waiting to begin construction, according to Cambodia Constructors Association (CCA) Secretariat General Manager Mr Chhiv Sivpheng.
He said that during the COVID-19 pandemic, figures from the land ministry show an increase in construction investment capital but companies are waiting to start construction when the pandemic is controllable.
“We hope that those who got the permits to build can start their construction when COVID-19 is controllable with no more transmission cases or when there is a vaccine for it,” he said.
Mr Chhiv said, he has observed that many companies local and international requesting construction permit across the country, especially in Sihanoukville.
However, although there is an increase in construction investment, construction dates remain unclear. He said according to the law, the permit is valid for one year.
“Maybe they are worried about COVID-19 which is why they don’t have many activities but maybe after COVID-19 is over they will start,” he said.