Accor to Launch Cambodia’s First Ibis Budget Hotel in Q1 2023
Renowned hotel group Accor will open the first Ibis Budget hotel in Cambodia, Ibis Budget Phnom Penh Riverside, in the first quarter of 2023.
According to Travel News Asia last week, the Cambodian Overseas Investment Company (OCIC) of Neak Oknha Pung Kheav Se owns the new hotel.
“We are happy to be able to propose for business and leisure travellers the opportunity to avail a new affordable option right in the centre of Phnom Penh,” said Mr Boun Kean Eap, OCIC Group’s representative in charge of the partnership with Accor.
However, he did not specify a date, only stating that the launch is scheduled for the first quarter of 2023.
Accor is also one of the leading international operators in Cambodia with five hotels under its Sofitel, Raffles, Tribe, and Ibis Styles brands in Siem Reap and Phnom Penh, as well as a pipeline of four committed projects across the country.
Ibis budget Phnom Penh Riverside Hotel is located in Sangkat Tonle Bassac, Khan Chamkarmon, Phnom Penh. It has 305 rooms, including a restaurant, grab-and-go breakfast, car park, and multipurpose meeting rooms.
Ibis Hotel is one of the world’s largest brands of economy-class hotels, with more than 635 branches worldwide in 20 countries.